In het oncologisch en hematologisch dagziekenhuis kunnen patiënten van de diensten oncologie en hematologie terecht voor raadplegingen en behandelingen in dagopname.

Contact en route

Oncologisch en hematologisch dagziekenhuis

Route 105
Wat is het onco-hemato dagziekenhuis?

Wat is het oncologisch en hematologisch dagziekenhuis?

In het oncologisch en hematologisch dagziekenhuis kunnen patiënten van de diensten oncologie en hematologie terecht voor raadplegingen en behandelingen in dagopname. Onze afdeling telt in totaal 25 plaatsen, die zijn onderverdeeld in 4 éénpersoonskamers, 5 tweepersoonskamers en 2 zetelzalen (met telkens 4 en 7 zetels).

Chemotherapie
Verblijf

Aandachtspunten voor je opname

Administratieve checklist

  • Vergeet niet om je verzekeringsmaatschappij vooraf te verwittigen. Beschik je over een hospitalisatieverzekering? Informeer bij je verzekering of je verzekerd bent voor ernstige ziekte. Met deze erkenning zal je recht hebben op terugbetalingen voor medicatie, ambulante kosten, etc.
  • Neem steeds je identiteitskaart mee naar het UZA. Alleen op die manier kunnen we de derdebetalersregeling toepassen. Daarbij betaal je alleen jouw deel van de kosten aan de zorgverlener (remgeld) en worden andere kosten rechtstreeks door je ziekenfonds vergoed.
  • Neem volgende contactgegevens mee:
    • Je eigen telefoonnummer of gsm-nummer
    • Naam en adres van je huisarts
    • Naam en adres van de verwijzende arts

Medische checklist

  • Overzicht van de geneesmiddelen die je inneemt, waarop de dosis en het tijdstip van inname vermeld staan.
  • Goedkeuring voor terugbetaling door het ziekenfonds, indien van toepassing.
  • Indicatie van eventuele allergieën.
  • Medische documenten waarover je beschikt: verwijsbrief van je huisarts of verwijzende arts, radiografieën, laboresultaten, vaccinatiekaart, bloedgroepkaart,...
  • Heb je attesten nodig? Maak hiervan een lijst (kiné, arbeidsongeschiktheid,...).
    Vraag meteen voldoende voorschriften zodat je verder kan tot je volgende consultatie of afspraak.
  • Op de dag van de behandeling hoef je niet nuchter te zijn, tenzij dat uitdrukkelijk wordt gevraagd.

Persoonlijke checklist

  • Heb je een centrale katheter? Zorg er dan voor dat de verpleegkundigen er makkelijk bij kunnen.
    • Als je een poortkatheter hebt, gelieve dan nauw aansluitende kledij ter hoogte van hals en borstkas te vermijden.
    • Als je een PICC-katheter hebt, voorzie dan iets met korte mouwen.

       

Verloop van de behandeling

Bij aankomst in het ziekenhuis meld je je steeds eerst aan bij de aanmeldkiosk in de centrale inkomhal. Je ticket geeft je dan verdere instructies.

  • Bloedafname
    •  Bloedafnames gebeuren door de dienst centrale bloedafname (CBA) op route 117. Daar meld je je aan en neem je plaats in de wachtzaal tot de verpleegkundige je komt halen.
  • Raadpleging
    • Raadplegingen bij de arts zijn op route 105a. Ook daar meld je je aan en neem je plaats in de wachtzaal. De arts haalt je vervolgens op.
  • Behandeling in dagopname
    • Het dagziekenhuis vind je op route 105b (voorbij de dubbele deur). Hier meld je je aan bij de ‘balie dagopname’. Als je te vroeg bent of nog even moet wachten, kan je terecht in onze oncolounge.
       

Voor oncologische patiënten

Oncologische patiënten volgen een behandeltraject volgens het dag -1 principe, waarbij je op twee verschillende dagen voor éénzelfde therapie naar het UZA komt. 

  • Op dag –1 kom je voor een bloedafname en vervolgens een raadpleging bij je behandelend arts of arts-assistent. Je therapie zal besteld worden na je consultatie, zodat deze de volgende dag klaarligt en opgestart kan worden.
  • De dag nadien, dag 0, kom je  voor de toediening van je therapie op het dagziekenhuis.
     
  • Op de dag van je opname geef je aan welk type kamer je wenst. Je bevestigt deze keuze samen met de wettelijk vastgelegde financiële voorwaarden en die van het ziekenhuis officieel in je opnameverklaring. Het is de bedoeling om je via dit formulier zo volledig mogelijk te informeren over de financiële voorwaarden van jouw ziekenhuisopname.

    Er zijn een- en tweepersoonskamers en zetelzalen. We doen ons best om zo goed mogelijk tegemoet te komen aan jouw kamerkeuze. Gezien de vraag naar éénpersoonskamers groot is, kunnen we deze kamerkeuze niet steeds garanderen. De planningsverantwoordelijken stellen een zo optimaal mogelijke kamerindeling op. Hierbij wordt er rekening gehouden met nieuwe patiënten, therapieën die een bed vereisen, fysieke noden en andere belangrijke factoren.

    Het ziekenfonds betaalt de kost van jouw kamer voor het grootste deel terug. Zelf betaal je enkel een persoonlijk aandeel. De grootte wordt bepaald door het RIZIV. Als je voor een éénpersoonskamer kiest, betaal je extra supplementen (ereloonsupplement) bovenop het persoonlijk aandeel. Als je op een éénpersoonskamer verblijft om medische redenen, wordt geen persoonlijk aandeel of extra supplement aangerekend. Je hebt dan wel een schriftelijke verklaring van de behandelende arts nodig.
     

  • Voor een dagopname kan je één begeleider meenemen.

  • Als je te vroeg bent of nog even moet wachten op een behandelbed of -zetel kan je terecht in onze lounge. Je kan er even verpozen met een drankje en in de zomer is het aangenaam vertoeven op het terras. 

    Om veiligheidsredenen wordt er geen behandeling gestart of toegediend in de lounge en/of op het terras. Een behandeling zal enkel doorgaan in een kamer of behandelruimte. 

    Het volledig oncologisch en hematologisch dagcentrum is een rookvrije zone. Op het terras roken is daarom niet toegelaten.

  • Het dagziekenhuis voorziet plat- en bruiswater en koffie. Dit kan altijd gehaald worden in de lounge. We willen vriendelijk vragen om na je bezoek ook het leeggoed hier terug te plaatsen.

    Patiënten die om 13 uur 's middags in het dagziekenhuis verblijven, krijgen soep en/of een sandwich aangeboden. Je mag ook zelf iets te eten meebrengen of je kan je wenden tot de eetgelegenheden van het UZA.
     

Nazorg

Vervolgafspraken

Heb je al afspraken voor de volgende keer gepland? Dan kan je na je dagbehandeling gewoon naar huis vertrekken. 
Wees zeker dat je niet vertrekt zonder een vervolgafspraak. Geen afspraken meer? Dan verzoeken wij je om na jouw behandeling je vervolgafspraken steeds persoonlijk te regelen bij het secretariaat. Neem hiervoor een nummer bij de kiosk en neem plaats in de wachtzaal tot uw nummer op de display verschijnt.

Geef zo snel mogelijk door als er een wijziging is in de planning en/of er dagen zijn dat je verhinderd bent. In de mate van het mogelijke zal hier rekening mee worden gehouden. 

 

Aandachtspunten thuis

Je temperatuur thuis opvolgen is erg belangrijk. Als je 38°C of meer hebt, neem de temperatuur een half uur later nog een keer. Nog steeds 38°C of meer? Ga dan naar de dienst spoedgevallen. De voorkeur gaat uit naar de dienst spoedgevallen van het UZA omdat hier het hele behandeltraject plaatsvindt. Als het UZA toch te ver weg is, is een spoeddienst in de buurt van je woonplaats zeker even goed.

Wees bij koorts aandachtig bij het innemen van koortswerende middelen. Dit zal wel je koorts doen dalen en zal dus de symptomen wegnemen, maar hierbij is de oorzaak niet opgelost. Wacht bij voorkeur dus met het innemen van koortswerende middelen tot je een arts hebt gezien op de dienst spoedgevallen.
 


 

Uitgelichte items

Uitgelichte items

Kwaliteitsvolle zorg

Kwaliteitsvolle zorg

  • Dankzij een goede handhygiëne voorkomen we ziekenhuisinfecties. Dit is belangrijk voor alle patiënten, zorgverleners en bezoekers.

    • Zorgverleners gebruiken handalcohol, zeep of handschoenen voor en na elk patiëntencontact. 
    • Ze dragen geen nagellak, ringen, armbanden, horloges of lange mouwen en hebben korte, verzorgde nagels. 
    • Ook jij wast best regelmatig de handen met zeep of ontsmet ze met handalcohol.
  • Onze medewerkers moeten op elk moment weten wie je bent om veilig de juiste zorg toe te dienen. 

    • Tijdens de raadpleging vragen onze zorgverleners regelmatig jouw naam, voornaam en geboortedatum. 
    • Bij een opname krijg je een identificatiebandje. Onze zorgverleners controleren regelmatig de gegevens op dit bandje tijdens jouw verblijf. 
       
  • Patiënten lopen meer risico op vallen omdat ze bijvoorbeeld lang in bed liggen, slecht te been zijn of medicatie gebruiken. Vallen kan zowel fysieke als psychologische gevolgen hebben.

    Wij evalueren regelmatig jouw valrisico. Meld het aan de zorgverlener als je slecht te been bent, als je onlangs gevallen bent of als je de neiging hebt om makkelijk te vallen. Patiënten met een verhoogd valrisico krijgen een blauwe armband om. We bieden ook rolstoelen en zitplaatsen aan. 

  • Pijn is onaangenaam en voor iedereen persoonlijk. Het kan jouw herstel vertragen, daarom doen we er alles aan om jouw pijn te bestrijden en te voorkomen.

  • In het UZA kom je in contact met verschillende zorgverleners. Via speciale communicatietechnieken geven we jouw gegevens vlot aan elkaar door. Zo zijn alle zorgverleners die voor jou instaan op de hoogte van jouw situatie.

    • Bedside briefing

      Bedside briefing

      De informatieoverdracht tussen zorgverleners van verschillende shiften gebeurt aan je bed en in interactie met jou.
    • Daily huddle

      Daily huddle

      Kort dagelijks overleg tussen artsen, verpleegkundigen en zorgkundigen om iedereen in het team op de hoogte te brengen van je situatie.
    • Briefing verpleging

      ISBARR

      De communicatietechniek ISBARR wordt toegepast bij kritische mondelinge communicatie tussen hulpverleners.
Team

Onze zorgverleners staan voor je klaar

Tijdens je verblijf op een verpleegeenheid kom je in contact met verschillende zorgverleners: verpleegkundigen, zorgkundigen, artsen en paramedici.  Het ‘team van de dag’ vind je terug op het overzichtsbord in de gang. 
Zo zie je meteen bij wie je die dag terecht kan voor extra informatie.

Artsen

Verantwoordelijken

Word jij onze nieuwe collega?

Arts, jobstudent, verpleegkundige, labotechnicus, onthaalmedewerker, schoonmaakmedewerker… 
Bij het UZA delen we allemaal momenten die ertoe doen. Elke dag anders, maar altijd samen.

Dit is jouw moment. Vind je job met impact.

verpleegkundige

Betrokken diensten

Overige